Či už vaša firemná stránka slúži na prezentáciu služieb alebo máte priamo e-shop, aj niekoľko minútový výpadok môže spôsobiť stratu potenciálneho zákazníka, prípadne objednávky v e-shope. A ako agentúra, ktorá pomáha klientom s optimalizáciou webov pre vyhľadávače, musíme spomenúť, že opakované / dlhé výpadky webu môžu mať dopad na SEO, teda negatívne ovplyvniť pozície vášho webu vo vyhľadávačoch.

Ako mať prehľad o dostupnosti webu?

Aby ste mali prehľad o prípadných výpadkoch webu, existuje mnoho online nástrojov, ktoré sú veľmi nápomocné. Pri výbere monitorovacieho nástroja je treba vedieť, čo vlastne chceme – niektoré ponúkajú rozšírené možnosti spojené napr. s bezpečnosťou – notifikácia pri zmene textu na stránke, SMS notifikácie pri výpadku webu, monitorovanie každú minútu, vyhodnocovanie rýchlosti jednotlivých podstránok a pod., to sa však odrazí aj na cene. Keďže my spravujeme zväčša jednoduchšie weby a bezpečnosť / analýzu rýchlosti webov riešime cez iné nástroje, naše kritéria pri výbere nástroja boli:

  • jednoduchý monitoring výpadkov webu s notifikáciou na mail
  • možnosť pridať viacero webov pod jeden účet
  • nízka cena, ideálne zadarmo 🙂

Pozreli sme si viaceré rebríčky top monitorovacích toolov a našli sme…

Uptime Robot

Tento nástroj ponúka vo free verzii:

  • monitoring každých 5 minút
  • možnosť pridania až 50 webov pod jeden účet
  • historické dáta z monitoringu za posledné 2 mesiace
  • a je zadarmo

Je ale tento nástroj spoľahlivý? Pre klientov chceme len to najlepšie, preto sme ho súbežne testovali po dobu pár mesiacov aj s ďalším nástrojom Pingdom, ktorý je známy tým, že ponúka výborné otestovanie rýchlosti webu.

Pingdom

Vo free verzii nájdete:

  • monitoring každú minútu (predvolene je nastavených každých 5 minút)
  • možnosť pridania iba jedného webu

 

Ktorý nástroj vybrať?

Pri výpadkoch webov oba nástroje odoslali notifikáciu na mail, čiže oba sme z nášho mini testu označili ako spoľahlivé pre naše potreby.

Ukážka notifikácie z nástroja Uptime Robot pri výpadku webu
Ukážka notifikácie z nástroja Uptime Robot pri výpadku webu

 

A oba nástroje pošlú notifikáciu aj o tom, keď je web opäť „online“.

Ukážka notifikácie z nástroja Uptime Robot pri spustení webu po výpadku
Ukážka notifikácie z nástroja Uptime Robot pri spustení webu po výpadku

 

Taktiež oba nástroje ponúkajú ucelený prehľad o tom, koľko výpadkov bolo za poslednú dobu aj s percentuálnym vyjadrením metriky uptime (čiže doba, kedy bola stránka dostupná).

Dashboard z nástroja Uptime Robot

 

Pre tých, čo majú iba jeden web, je v podstate jedno, ktorý nástroj si vybrať. Avšak pre firmy, ktoré spravujú viacero webov, odporúčame Uptime Robot z dôvodu možnosti pridania viacerých webov vo free verzii. Používate nástroje na monitoring webu? Ktorý sa vám osvedčil?